Te afli aici: Acasa » Educaţie » Episoade Biblice – in viziunea copiilor

Episoade Biblice – in viziunea copiilor

Sâmbătă, 26 aprilie, Școala Gimnazială Nr. 30, din Timișoara, a găzduit a zecea ediție a Concursului de pictură cu tematică religioasă, închinat Marelui Praznic al Învierii Domnului. Evenimentul a fost organizat de Școala 30 (director: profesor Mihaela Șora; director adjunct: profesor Cristina Filip; profesor de arte plastice: Viorica Avram; profesori de religie: Elena Budiul, Cristian Sahlean, Ioana Dragomir, Rita Popovici; profesor de educație tehnologică: Mariana Pușcaș),   Mitropolia Banatului (consilier pe probleme de învățământ: părinte Sorin Lungoci și părinte Cristian Miloș),  Inspectoratul Școlar Județean Timiș.

Cei șaizeci și doi de concurenți, elevi de clasele I- XII, din școlile timișene, au avut posibilitatea de a dovedi, cu materiale de ei alese, în tehnici de ei hotărâte, cum văd ei episoadele Biblice din Viața Mântuitorului, de la Intrarea Domnului în Ierusalim, până la Înălțarea la Ceruri. Elevii din ciclul primar au avut două ore la dispoziție, pe când cei din gimnaziu și liceu- trei ore,  pentru a-și dovedi măiestria dreasă de sfaturile de până acum ale profesorilor de pictură și religie din școlile-mamă.

Cei care au convins juriul format din delegați ai Centrului Eparhial, preoți, profesori de specialitate, sunt:

Secțiunea de vârstă a claselor I și a II-a:

Premiul I: Ana Maria Bojoga, cls. a II-a A, Școala Gimnazială Nr. 30, Timișoara;

Premiul al II-lea: Iustina Ciotău, cls. a II-a, Școala Sf. Antim Ivireanu, Timișoara; Nectarie Botnari, cls. a II-a, Școala Sf. Antim Ivireanu, Timișoara;

Premiul al III-lea: Patricia Chițescu, cls. a II-a E,  Școala Gimnazială Nr. 30, Timișoara;

Secțiunea de vârstă a claselor a III-a și a IV-a:

Premiul I: Marco Cozarov, cls. a III-a, Școala Gimnazială Nr. 16, Timișoara; Ana Maria Tomescu, cls. a IV-a, Școala Gimnazială Comloșu Mare;

Premiul al II-lea: Alexandra Miclăuș Mercea, cls. a IV-a, Colegiul Național de Artă Ion Vidu;

Premiul al III-lea: Bianca Beșileu, cls. a IV-a, Școala Gimnazială Beregsău Mare;

Clasa a V-a :

Premiul I: Sara Matiș, Școala Gimnazială Nr. 30, Timișoara;

Premiul al II-lea: Melissa Markert, Școala Vlad Țepeș, Timișoara; Ioana Vasile, Școala Gimnazială Nr. 16, Timișoara;

Premiul al III-lea: Pavel Dănulețiu, Liceul Gătaia;

                             Minodora Ureche, Liceul William Shakespeare, Timișoara;

                             Antonia Budiul, Școala Gimnazială Nr. 2, Timișoara;

Clasa a VI-a :

Premiul I: Amalia Radomir, Școala Gimnazială Lenauheim; Gloria Bulgariu, Colegiul Național C.D.Loga, Timișoara; Mihaela Groza, Școala Vlad Țepeș, Timișoara;

Premiul al II-lea: Christine Schonthal, Școala Gimnazială Lenauheim;

Premiul al III-lea: Camelia Hamar, Școala Gimnazială Lenauheim;  Adrian Martin, Școala Gimnazială Lenauheim;

Secțiunea de vârstă a claselor a VII-a și a VIII-a:

Premiul I: Diana Groza, Școala Gimnazială Nr. 30, Timișoara; Andreea Pavăl, Liceul Teoretic William Shakespeare, Timișoara;

Premiul al II-lea: Adelina Hada, Școala Gimnazială Nr. 6, Timișoara; Ionuț Grigore, Școala Gimnazială Nr. 24, Timișoara;

Premiul al III-lea: Carla Pop, Liceul Teoretic C.D.Loga, Timișoara; Anca Cîrtog, Școala Gimnazială Comloșu Mare;

Secțiunea de vârstă a claselor de liceu:

Premiul I: Sabin Zamfor, cls. a IX-a, Liceul  Ion Vidu, Timișoara;

Premiul al II-lea: Teodora Nopornyai, cls. a X-a, Liceul Teoretic Gătaia;

Premiul al III-lea: Codruța Ioana Pop, cls. a IX-a, Colegiul Național Ana Aslan, Timișoara.

Lasati un comentariu

You must be logged in to post a comment.

© 2012 TimNews, toate drepturile rezervate.

Mergi sus