Anul acesta s-au impus casatoritii

Primul sfârşit de săptămână al lunii iulie a readus pe arena „Electrica” meciul tradiţional dintre echipa căsătoriţilor şi cea a necăsătoriţilor din cartierul Fabric. Anul acesta s-au impus căsătoriţii, cu 3-2.

Tradiţia are peste şapte decenii vechime. Primul meci de acest gen s-a jucat în 1936, la iniţiativa locuitorilor din cartier. Doar Al doilea Război Mondial a reuşit să întrerupă meciurile, care s-au disputat apoi fără alte pauze, anual. În deschidere, s-a jucat şi un meci de old-boys, terminat 2-2. După câţiva ani de dominare a celor necăsătoriţi, anul acesta purtătorii de verighete au fost mai buni. A fost un meci foarte greu, dar echipa mai bună a câştigat. Ne-am pregătit exemplar în săptămâna aceasta. Tactica noastră a fost bazată pe apărare şi pe contraatac, a declarat Nicolae Fluture, din echipa celor căsătoriţi. Echipele nu au fost însă tocmai „curate”. Cel mai bun jucător al meciului, desemnat din echipa căsătoriţilor, îşi va pune pirostriile abia anul viitor. Am mai mulţi prieteni căsătoriţi decât necăsătoriţi.  Până la anul mă însor, a declarat Ionuţ Bârza. Desigur, din tabăra necăsătoriţilor s-a lăsat cu invidie după înfrângerea cu 3-2. A fost blat. Am fost copleşiţi de eveniment şi din cauza căldurii nu am putut să facem faţă căsătoriţilor. Arbitri cu căsătoriţii au blătuit meciul. Anul viitor voi continua la necăsătoriţi, acum le-am dat o pauză, dar vom câştiga tot noi, a declarat Paul Grosu, din echipa învinsă anul acesta,