BC Timisoara a castigat primul amical

„Leii” din Banat se află în cantonament la Belgrad unde au disputat ieri prima partidă de verificare cu Vizura Smederevo. Timişorenii s-au impus cu 83-60.

Echipa din Smederevo a terminat sezonul trecut pe locul 12 în campionatul din Serbia, ir diferenţa s-a văzut pe aproape între parcursul meciului. Pe sferturi, elevii lui Predrag Badjanrevic au condus cu 16-13,26-15, 10-24, 21-8. Antrenorul a rulat 12 jucători, iar primul „5” a avut o singură schimbare faţă de cel din campionatul trecut, cu Djerasimovic în locul lui Cuic, alături de Jovanovici, Archie, Popescu şi Sarovic. Djerasimovic a fost cel mai bun marcator, cu 14 puncte, urmat de Jovanovic, Archie şi Solazo, cu 13 puncte, Căpuşan cu 12, Delvon Johnson cu 9 puncte, iar apoi Popescu, 4 puncte, Sarovic 3 şi Dodoc 2. La recuperări cei mai buni au fost Johnson,, cu 8, şi Solazzo, cu 6, iar la pase decisive, Jovanovic a dat 6, iar Solazzo, 5. Archie a fost dinnou jucătorul cu cele mai multe minute în teren, 32, urmat de Jovanovic, cu 28 şi Solazzo şi Căpuşan, cu 25. Următorul meci pentru „leii” va avea loc vineri, contra unui adversar mai bine clasat. Mega Vizura Belgrad, care a terminat campionatul sârbesc pe locul 6 în ediţia precedentă.