Din pacate, Timba pierde si la Giurgiu

Urşii nu au putut câştiga cu CSŞ Giurgiu nici în retur, meciul încheiându-se 72-64. Astfel, echipa lui Bogdan Murărescu va mai avea de aşteptat până să urce de pe poziţia a 13-a, deoarece giurgiuvenii au trecut înainte lor cu două victorii în plus din meciurile directe.

Antrenorul a rulat în acest meci zece jucători, chiar şi pe Chief Kickingstallionsims, dar din păcate, banca mai lungă tot nu a adus victoria. Gazdele au fost la conducere la început de meci, dar cu un minut înainte de finalul sfertului, Timba se apropiase la 13-12. Sfertul unu s-a terminat însă 19-13, dar egalarea a venit după 12 minute de joc, la 19 puncte, din triţa lui Alex Johnson, iar Jermont Horton şi-a dus echipa în avantaj la 21 de puncte. A urmat minute în care Timba s-a instalt la conducere, cu 5 sau 6 puncte (29-35), în special datorită lui Johnson şi Horton, dar până la pauză echipa lui Chris Terrel a revenit pentru 36-37. În Sfertul al treilea, Giurgiu a condus până în minutul 28, când s-a egalat la 48, ar înainte de sfertul decisiv, scorul era 55-54. Galben-negrii nu au putut însă câştiga, deşi au condus la 57-61 pe tabelă. Giurgiu nu a lăsat victoria din mână, iar urşii privesc acum doar spre meciul de pe teren propriu cu Farul Constanţa. După ce meciul trecut a rămas puţin dator, Horton a marcat 17 puncte, iar Alex Johnson 16. Denham Brown a marcat 8 puncte, iar Florin Popa şi Chief, câte 7. De la CSŞ Giurgiu, majoritatea punctelor au venit de la trei jucători, Melvin, 20, Brian Burell şi Petty, fiecare câte 16.