Infrangere amara in debutul finalei

BC Timişoara a debutat cu stângul în finala campionatului, fiind învinsă de CSU Ploieşti cu 104-89. Alb-violeţii au şansa unei revanşe, mai ales că deciziile arbitrilor au stârnit nemulţumirea tribunelor şi echipei timişorene.

Totuşi, ploieştenii au fost superior astăzi. Oaspeţii au câştigat toate cele patru sferturi, încheiate 16-22, 23-24, 24-28, 26-30. Bănăţenii nu au fost la conducerea partidei decât în primele minute. După trei minute de joc scorul, era 8-6, dar după alte patru minute oaspeţii modificaseră tabela  la 8-15.  Primul sfert s-a terminat 16-22, iar timişorenii nu au reuşit să revină la conducere nici în următoarele zece minute. Cu două minute înainte de pauza mare, CSU Ploieşti avea 43-34 după o triţă a ui Hargrove. La pauză s-a intrat cu 39-46 pentru oaspeţi, o diferenţă recuperabilă. La reluarea jocului, după trie minute, scorul era 45-58, un avantaj mare pentru echipa antrenată de Vladimir Arnautovic. Sfertul s-a terminat cu 36-74. Ultimele zece minute au fost extrem de disputate. Când mai erau 3 minute şi 27 de secunde de joc, la scorul de 76-89. Zlatko Jovanovic şi Branko Cuic au primit greşeală antisportivă, respectiv fault tehnic, iar Vlahovic a primit patru aruncări libere. Meciul s-a rupt definitiv în acel moment pentru Timişoara. Pe final, Popescu şi Cuic au fost eliminaţi, iar meciul s-a terminat 89-104. Mâine, partida va fi arbitrată de o nouă brigadă, formată din Laurenţiu Grigoraş, Alexandru Olaru şi Laszlo Bukuresti. Punctele Timişoarei au fost marcate de Zlatko Jovanovic (24 pct.), Bogdan Popescu (14 pct.), Dominique Archie (13 pct.), Branko Cuic (11 pct.), Ivan Siriscevic şi Dan Păltinişanu (9 pct.) şi Dragoş Andrei (3 pct.).  Pentru CSU Ploieşti cei mai buni marcatori au fost Aleksandar Vlahovic (26 pct.), Darius Hargrove (18 pct.), Cătălin Burlacu (17 pct.) şi Angel Santana (13 pct.).

A fost un meci ciudat, dacă vorbim despre baschet. Am jucat prea moale pentru un astfel de joc. A fost ciudat şi că, din câte am văzut, este interzis pentru noi să câştigăm un astfel de meci. Sper ca mâine să văd că m-am înşelat. Nu vreau să mă plâng doar de arbitraj.  Le-am spus jucătorilor că trebuie să ne schimbăm jocul, în primul rând, să jucăm ca nişte bărbaţi. Cred că Ploieştiul ar fi trebuit să ne respecte după tot sezonul, dar nu ne-au respectat. Am jucat prost în atac, i-am lăsat să marcheze şi nu am jucat bine nici pe contraatac. Mâine ne vom uita la DVD-u cu acest joc să vedem unde am greşit, sper să ne revenim. Nu vreau nici un ajutor din partea arbitrilor, doar să fie 50-50, a declarat antrenorul Predrag Badnjarevic.

Nu ar trebui să facem acum o înmormântare să lăsăm capetele jos, trebuie să ţinem capul sus. Toată lumea a văzut ce s-a întâmplat, iar dacă e să ieşim din competiţia asta, să o facem ca nişte bărbaţi. Am greşi dacă am spune că noi am jucat foarte bine şi doar arbitrii au câştigat meciul pentru Asesoft. La greşelile noastre putem schimba ceva. Strângem rândurile şi mâine câştigăm meciul. După părerea mea, nu am fost lăsaţi să jucăm baschet, poate greşesc, a declarat Dan Păltinişanu.

Meciul a fost cu miză mare, dar nu văd motivele pentru care a fost această nervozitate. Eu sunt mulţumit de acum a jucat echipa mea. Jucătorii au jucat în apărare cum am stabilit am oprit aruncările de trei puncte,. am condus tot meciul deci cred că era o victorie meritată. Arbitrajul mi s-a părut normal, aceştia sunt cei mai buni arbitrii din România. Mâine va fi alt meci, mâine s-ar putea să fie invers. Acum poate avem un avantaj psihic, am câştigat fiecare sfert, nu mă aşteptam să câştigăm aşa, a declarat antrenorul ploieştenilor, Vladimir Arnautovic.