Leii din Banat, invinsi de campioana Bosniei

BC Timişoara a disputat vineri primul meci de la turneul de pregătire de la Porec, din Croaţia. Adversarul, Siroki Brjieg a câştigat cu 85-82 meciul, deşi BC Timişoara a câştigat trei sferturi.

Pe sferturi, scorul a fost de 25-11, 19-25, 19-22, 22-24. În partidă au revenit accidentaţii Dominique Archie şi Adam Solazzo. Din nou, s-a remarcat Marko Djerasimovic, cu 16 puncte, 3 recuperăi şi 3 assituri. Delvon Johnson a marcat 15 puncte şi a reuşit 9 recuperări, Zlatko Jovanovic a marcat 13 puncte şi a făcut 9 recuperări, iar Archie a marcat 12 puncte şi a bifat 9 recuperări. Au mai înscris Adam Solazzo, 10 puncte, Robert Sarovic, 8 puncte, Andrei Căpuşan şi Bogdan Popescu, câte 4 puncte. Am făcut trei sferturi excepționale în fața unei echipe extrem de valoroase. Siroki este de trei sezoane campioană în Bosnia, iar anul acesta a terminat pe locul al cincilea în Liga Adriatică. Formația noastră a făcut progrese față de meciurile din Belgrad și sper să le confirme în partidele viitoare, a spus preşedintele Leo de Maio. Mâine, BCT va juca cu Enisey Krasnoyask.