Poli a invins la Pitesti, dar promovarea nu va veni

Alb-violeţii au încheiat ultima deplasare din acest tur cu o victorie. Poli s-a impus cu 1-0 contra celor de la FC Argeş, iar acum echipa este promovată din punct de vedere matematic, dar, din păcate, anul viitor Poli nu va juca în Liga I deoarece Marian Iancu a retras dosarul de licenţiere, culmea ironiei, prezent a meci.

Rover Cârstea, jucătorul transferat de la FC Argeş în iarnă a avut o ocazie bună în minutul 21, când nu i-a ieşit foarfeca. Balonul a ajuns la Pătraş, al cărui şut a fost respins de portarul gazdelor. Câteva minute mai târziu, Boştină a avut o altă ocazie, dar din nou portarul Croitoru a fost la post. La reluarea jocului, acelaşi Boştină a trimis mingea în poarta adversă, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Golul a venit în minutul 54, după o centrare greşită a lui Florin Sandu pe care portarul Croitoru nu a mai ajuns-o. Alex Popovici ar fi putut majora diferenţa în  minutul 74, când nu a reuşit să agaţe un balon în careu. La fel şi Boştină ar fi putut profita în minutul 89 după o greşeală a portarului argeşenilor, dar scorul a rămas 1-0.

FC Argeş: Croitoru – Cl. Tudor (’82 Stănescu), Wallace, Botea, Briceag – A.Popa, Bazzi, Răuţă, I. Niculae (‘Manole) – Ivănică, Dulcea

Poli Timişoara: Kirev – Mera, Scutaru , Ilie, Sandu – Chiş (’82 Axente), Petcuţ, Poparadu, Pătraş (’62 Rocha) – Cârstea (’71 Popovici), Boştină