Prima infrangere pentru RCM

Rugbyştii timişoreni nu au reuşit să spargă reduta de la Baia Mare. Gazdele din Maramureş s-au impus în derby-ul etapei cu 19-7 după un meci în care Timişoara a fost la conducere aproape de final.

Prima repriză a fost aridă în puncte şi s-a încheiat 0-. Wiringi de la Baia Mare şi Cătălin Fercu de la Timişoara au ratat două lovituri libere, iar Petru Bălan a încasat un cartonaş galben în primele 40 de minute. În minutul 46, Michael Wiringi a deschis scorul dintr-o lovitură liberă. Timişorenii au replicat printr-un eseu a lui Moala, în minutul 53 iar Calafeteanu a transformat pentru 3-7 pe tabelă. Wiringi a redus din diferenţă pentru 6-7 după o altă lovitură liberă. În minutul 70, Baia Mare a preluat printr-un drop-gol a aceluiaşi Wiringi. Cu 15 minute înainte de final, Petru Bălan a fost din nou sancţionat şi galben-albaştri au rămas în inferioritate. Wiringi a dus imediat scorul la 12-7, scor la care timişorenii mai sperau la punctul bonus defensiv, dar şi la o victorie dacă recuperau printr-un eseu. Nu a fost însă cazul căci finalul de meci le-a aparţinut băimărenilor. Csaba Gal a reuşit unicul eseu al echipei sale pe final şi a dus scorul la 19-7. Timişorenii au coborât acum pe locul 2 rămaşi cu 23 de puncte faţă de CSM Baia Mare care a adunat 24.