Te afli aici: Acasa » Sport » Romania a castigat IRB Nations Cup

Romania a castigat IRB Nations Cup

După şase ani, “stejarii” s-au impus la IRB Nations Cup, cu cinci jucători de la RCM în teren, Vasile Rus, Otar Turashvili, Vali Calafeteanu, Mădălin Lemnaru şi Cătălin Fercu, ultimii doi fiind şi accidentaţi, fin păcate, pe parcursul partidei cu Emerging Italy.

România s-a impus în faţa italienilor cu 17-13. În minutul 6, scorul era 3-3, punctele României fiind reuşite de Dorin Manole. Acelaşi jucător a reuşit şi un eseu în minutul 13, dintr-o pasă a lui Vasile Rus, iar după transformarea aceluiaşi Manole, scorul a fost 10-3.  Înainte de pauză, Cătălin Fercu a ieşit accidentat de pe teren după ce a fost lovit cu capul în figură de un adversar. Repriza a doua a începu de la 10-3. “Stejarii” şi-au mărit avantajul în minutul 68 după un eseu de penalizare, transformat de Vali Calafeteanu, care a dus scorul la 17-6. Italia a reuşit un eseu în minutul 75, iar după transformare se apropiaseră la 17-13, însă nu au reuşit să mai aducă puncte pe final, astfel că România a ridicat trofeul deasupra capului.