Te afli aici: Acasa » Sport » SPORT / Politehnica Municipal a spart gheaţa în deplasare

SPORT / Politehnica Municipal a spart gheaţa în deplasare

Alb-violeţii au început cu dreptul returul Ligii Naţionale după ce au învins pentru prima dată în deplasare în această ediţie de campionat. Timişoara s-a impus cu 33-30 contra ploieştenilor şi a urcat pe locul 9 în clasament.

Poli a luat un avans de goluri încă din primele minute pe care a reuşit să îl păstreze toată repriza. În minutul 17, Poli avea 11-7 avantaj, ia la pauză meciul s-a terminat 18-11. Ploieştenii au mai recuperat din diferenţă în debutul reprizei secunde, astfel că în minutul 39 scorul era 21-17, dar bănăţenii au ţinut de rezultat până la final, când s-a terminat 33-30. Omul meciului a fost Ioan Stan, care a înscris 15 goluri, aproape jumătate din cele ale echipei sale. Pentru Poli au mai înscris Fenici, 5 goluri, Timofte şi Băiceanu 4, Lalic, 3 şi Mrakic şi Cotinghiu câte un gol. Am învins în deplasare, trebuia să reuşim şi noi acest lucru. Într-adevăr am marcat 15 goluri, dar şi cu ajutorul colegilor care m-au ajutat mult. Împreună am făcut un joc foarte bun, iar cheia câştigării jocului nu a  constat în golurile mele şi în apărarea foarte bună a echipei.  Sper să reuşim acelaşi joc bun şi în fata Energiei, în etapa următoare, a declarat Ioan Stan pentru www.handbalvolei.ro. Cei mai buni marcatori ai ploieştenilor au fost Nicolae (8), Mihoci (7) şi Dimache (6),