CULTURĂ / Micii iconari

Iubitorii de icoane pe sticlă sunt așteptați la Muzeul de artă bisericească veche, din incinta Catedralei Mitropolitane din Timișoara, unde pot viziona o frumoasă expoziție de icoane pe sticlă sub egida Icoana, fereastră spre cer.
Expoziția cuprinde 90 de lucrări realizate de copii din Giarmata Vii, în tehnică tradițională pe sticlă, sub îndrumarea profesoarelor Veronica Adorian și Nicoleta Spătar de la Liceul de Arte Plastice.
Expoziţia de icoane reprezintă încununarea eforturilor depuse de 48 de copii şi îndrumătorii lor în cadrul proiectului Icoana, fereastră spre cer, iniţiat de Parohia Ortodoxă Giarmata Vii, în parteneriat cu grădiniţa din localitate, cu Şcoala generală clasele I-IV din Giarmata Vii şi Liceul de Arte Plastice din Timişoara.

Proiectul constă în susţinerea săptămânală a unor cursuri gratuite de iconografie, având ca îndrumători profesori specializaţi în domeniul artelor plastice. Cursurile vor continua pe parcursul anului şcolar, începând cu luna noiembrie, la Şcoala cu clasele I-IV din Giarmata Vii.
Expoziţia de la Catedrala mitropolitană din Timişoara va fi deschisă publicului până în 3 octombrie.

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns