Sfinții Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur ocrotesc învățământul teologic din întreaga lume creștin-ortodoxă. Pomenirea lor pe 30 ianuarie a constituit o sărbătoare deosebită și pentru Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” a Universității „Aurel Vlaicu” din Arad, respectiv Seminarul Teologic Ortodox din Arad.
Sărbătoarea a început în ajun, prin Vecernia cu Litie săvârșită la paraclisul universitar dedicat Sfântului Maxim Mărturisitorul şi Sfântului Mare Mucenic Mina.
În dimineața praznicului, în Catedrala cu hramul „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” (cea veche) din Arad, un sobor de patru arhierei ai Bisericii Ortodoxe Române a oficiat Sfânta Liturghie. Din acesta au făcut parte: ÎPSS dr. Timotei, Arhiepiscopul Aradului, PSS dr. Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, PSS dr. Ieronim, Episcopul Daciei Felix, și PSS dr. Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, precum și fețele bisericești care predau la cele două școli teologice arădene. Răspunsurile liturgice au fost date de corurile reunite ale studenților și elevilor seminariști arădeni.
Cu prilejul sărbătorii, ÎPSS dr. Timotei Seviciu l-a răsplătit cu distincția eparhială Crucea „Sfântul Ierarh Sava Brancovici” pe preotul dr. Agapie Corbu, dascăl la Universitatea „A. Vlaicu” din Arad și coordonatorul Centrului de Studii Siriace care funcționează în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad. De asemenea, ierarhul locului a acordat școlilor teologice arădene icoana Sfântului Preot Mucenic Ilarion Felea. Aceasta, în semn de apreciere pentru contribuția la multiplele activități desfășurate anul trecut în contextul proclamării locale a acestui sfânt.
