Vettel l-a devansat pe Shumacher cu o miime de secundă

Germanul Sebastian Vettel (Red Bull) a realizat cel mai bun timp al celei de-a treia sesiuni de antrenamente libere din cadrul Marelui Premiu de Formula 1 al Turciei, desfăşurată sâmbătă dimineaţă pe circuitul Istanbul Park. Campionul mondial en titre a fost înregistrat pe un tur de pistă cu timpul de 1min.26sec.037/1000, devansându-l cu doar o miime de secundă pe compatriotul său Michael Schumacher (Mercedes) – 1min.26sec.038/1000. Celălalt pilot de la Red Bull, austriacul Mark Webber, a realizat al treilea timp al testelor – 1min.26sec.404/1000, urmat de germanul Nico Rosberg (Mercedes)…

Citește mai mult

Marele Premiu de Formula 1 al Chinei, deținut de Lewis Hamilton

Pilotul echipei McLaren-Mercedes Lewis Hamilton a câştigat, duminică, Marele Premiu al Chinei, a treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, punând capăt seriei de victorii înregistrate de Sebastian Vettel de la Red Bull. Pe locul doi s-a clasat Vettel, iar coechipierul său Mark Webber a sosit al treilea după ce a plecat de pe poziţia numărul 18 a grilei. Jenson Button (Mclaren-Mercedes) a ocupat locul patru, fiind urmat în ordine de Nico Rosberg (Mercedes), Felipe Massa şi Fernando Alonso (ambii de la Ferrari), Michael Schumacher (Mercedes), Vitali Petrov (Renault)…