Echipa fanion a oraşului va putea juca în sezonul viitor în Liga I dacă va promova şi va îndeplini condiţiile de licenţiere, acelaşi lucru fiind valabil şi pentru cupele europene. Acesta este răspunsul Federaţiei Române de Fotbal la solicitarea autorităţilor locale timişorene, venit astăzi prin fax. Cei de la FRF au specificat şi că Poli va juca în Liga a II-a, dar acest lucru era deja clar după publicarea listei celor două serii pe site-ul FRF.
Autorităţile au solicitat lămuriri celor de la FRF după comunicatul ambiguu de pe site-ul UEFA, în care se explica despre regula celor trei ani în cazul cluburilor care au făcut divizări de societăţi comerciale. Textul de pe site-ul UEFA nu specifica şi dacă această procedura se va aplica Politehnicii. Răspunsul Federaţiei Române a fost destul de clar. Licenţierea este un proces anual, iar dacă Poli va întruni criteriile sportive şi cele de licenţiere, va putea juca în Liga I şi în Europa. În ceea ce priveşte dreptul de promovare, precum şi dreptul de a accede în cupele europene, aceste drepturi fac obiectul licenţierii cluburilor şi se evaluează pentru fiecare sezon competiţional în cadrul sistemului naţional de licenţiere a cluburilor de către comisiile de licenţiere, se arată în documentul trimis de FRF autorităţilor.
Cei care condus oraşul şi judeţul au solicitate şi lămuriri în privinţa palmaresului, numelui, culorilor, dar şi în privinţa motivării sentinţei, dar Federaţia nu le-a putut oferi răspunsuri deoarece nici Primăria, nici Consiliul Judeţean nu sunt acţionari ai clubului. Cei de la club vor solicita ei o informare în privinţa celor două aspecte.
Anda Deliu

Fii primul care comentează