În acest sfârşit de săptămână s-a disputat Supercupa României la minifotbal, la Constanţa. Competiţia le-a adus faţă în faţă pe campioana naţională, Consiliu Judeţean Buzău, şi pe câştigătoarea Cupei României, AS WMT Giroc. S-au disputat trei meciuri şi buzoienii s-au impus.
Primul meci s-a terminat la egalitate, iar apoi au urmat loviturile de departajare, iar buzoienii s-au impus. AS WMT Giroc a câştigat al doilea meci la scorul de 1-0. În cel de-al treilea meci, campioana naţională s-a impus cu acelaşi scor şi astfel trofeul a mers la Buzău. Acest ultim act al unui sezon foarte reușit anunță debutul unui nou sezon competițional pentru minifotbalul românesc. Un sezon care pornește atât la nivel local, în cele peste 50 de campionate organizate în țară, cât și la nivel european, pentru că România este gazda viitorului Campionat European de Minifotbal, a declarat Răzvan Burleanu, Preşedintele Federaţiei române de minifotbal, prezent la eveniment.
Tot pe plaiuri dobrogene va avea loc şi Campionatul Mondial de Minifotbal, în perioada 4-6 noiembrie, la Tulcea. Ţara noastră va încerca să îşi păstreze titlul câştigat anul trecut la Bratislava. Supercupa României a fost un bun prilej și pentru selecționerul naționalei de minifotbal, fostul arbitru internațional Tiberiu Lajos, de a urmări câțiva dintre candidații la onoarea de a reprezenta România pe terenul de minifotbal. Spun câțiva jucători pentru că la nivel național, așa cum am văzut și la turneele finale de la Timișoara și de la Sibiu, sunt mulți sportivi cu calități tehnice și fizice impresionante, foști fotbaliști al căror talent și dăruire face ca România să fie una dintre puterile europene, aș spune, în acest sport atât de dinamic și plin de fairplay, a completat Răzvan Burleanu.

Fii primul care comentează