Primăria Râşnov pregăteşte un proiect prin care se urmăreşte accesarea de fonduri europene în vederea reabilitării cetăţii Răşnov, a declarat primarul oraşului Adrian Veştea.
Avem în pregătire un proiect pentru accesarea de fonduri europene pe care îl vom depune la începutul anului viitor. De asemenea, aşteptăm ca o parte din sumă investită din bugetul local să o primim de la Consiliulu Judeţean. Am refăcut toate zidurile prăbuşite anul trecut în urma modificărilor făcute în structura acestora de fostul proprietar, şi dorim să finalizăm până vine iarna, o serie de alte lucrări de urgenţă, a spus Veştea.
Acesta a adăugat că primăria Râşnov a alocat până acum pentru reabilitarea Cetăţii Râşnov suma de 500.000 de euro din bugetul local. Până în prezent, circa 15-20% din Cetate a fost reabilitată, iar pentru restaurarea întregului obiectiv ar mai fi necesară suma de 10 milioane de euro, a mai spus primarul.

Fii primul care comentează