Chiar dacă Poliţia Locală Timişoara duce lipsă de personal, iar conducerea primăriei o ştie, palmierii din centrul oraşului trebuie păziţi cu străşnicie, spune primarul Nicolae Robu. Subiectul a fost discutat în plenul Consiliului Local Timişoara de marţi, când consilierul local Ştefan Sandu i-a atras atenţia primarului că sunt probleme mai importante în oraş de care ar trebui să se ocupe poliţiştii locali, şi aşa puţini, decât paza celor 40 de palmieri
„În aceste condiţii, în care în foarte multe cartiere poliţiştii locali sunt inexistenţi, pentru paza acestor palmieri s-au pus 30 de poliţişti care non-stop, 24 de ore din 24, şase posturi, păzesc fiecare câte şapte palmieri. Mi se pare inacceptabil ca în condiţiile actuale poliţiştii să fie rupţi de la alte activităţi pentru a păzi nişte pomi. Cred că problemele de siguranţă ale cetăţenilor sunt mult mai importante. Sunt multe zone în care aceşti poliţişti ar fi importanţi şi nu sunt. Să ajungă să păzească nişte pomi, fie ei şi exotici, fie ei şi scumpi, mi se pare inacceptabil”, a afirmat consilierul local.
În replică, primarul Timişoarei a afirmat că palmierii sunt într-adevăr exotici, dar nu şi scumpi. “Faptul că Poliţia Locală duce lipsă de oameni nu este nicio surpriză pentru primar, dar edilul-şef spune că arborii exotici trebuie păziţi din cauza „stării de spirit” create.
Şi, pentru a demonstra că cineva are clar… ceva personal cu el, primarul Timişoarei a vorbit despre arborii exotici apăruţi pe la diverse terase din oraş: “Nimeni n-a fost deranjat când la câteva terase din Piaţa Victoriei au apărut un număr mare de palmieri înainte de a apărea aceşti palmieri pe stradă. Foarte curios că absolut nimeni nu a protestat. De ce? Pentru că acei palmieri nu erau puşi de Robu, n-aveau nicio legătură cu Robu. În momentul în care Robu a făcut un gest care a fost precedat de un gest identic al altora – abia atunci au apărut reacţiile. Nu este oare starea asta de fapt suficient de grăitoare?”, a întrebat, retoric, primarul, în plenul consiliului local.
Că arborii exotici se vor adapta sau nu climatului autohton e încă greu de spus. Reprezentanţii Horticultura au curăţat primele frunze care s-au îngălbenit în „perioada de acomodar
Cert este că 18 poliţişti locali care ar putea să se ocupe de alte probleme importante cu care se confruntă timişorenii păzesc, în trei schimburi, câte şase pe tură, ziua şi noaptea, palmierii din centrul oraşului. Cifra a fost confirmată de către reprezentanţii Poliţiei Locale Timişoara, iar mobilizarea s-a făcut la solicitarea conducerii primăriei.


Fii primul care comentează