Misiune economica timiseana la Novi Sad


Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş prin Centrul Enterprise Europe Network a organizat o misiune economică în Serbia, la Novi Sad, prilejuită de cea de-a 80-a ediție a Târgului Internațional de Agricultură care s-a desfășurat la Centrul Expoziţional Novi Sad, în perioada 18 – 24 mai 2013.

Este cel mai important târg de profil din Serbia, precum şi unul dintre cele mai mari din Europa.

Pe o suprafaţă de expunere, interior şi exterior, de aproape 30 de hectare,  peste 1.500 de expozanţi din Serbia şi din alte 50 ţări ale lumii – producători şi distribuitori, au prezentat o gamă diversificată de produse, tehnologii şi servicii în următoarele domenii: agro – alimentar, maşini şi utilaje pentru agricultură şi industria alimentară, ambalaje şi maşini de ambalat, componente şi piese de schimb pentru utilaje şi maşini agricole, produse chimice pentru agricultură, surse regenerabile de energie, procesare şi echipamente cu efect de seră, ştiinţă aplicată şi cercetare, alte sectoare conexe.

Reprezentanții celor 7 firme timișene participante la misiunea economică au avut ocazia să intre în contact direct cu expozanţii și să ia parte la Evenimentul Internaţional de Brokeraj organizat cu scopul de a promova și dezvolta colaborarea transfrontalieră în regiune.

În cadrul evenimentului, firmele timișene au avut discuții cu potențiali parteneri de afaceri, pe domeniile de interes exprimate în prealabil.

Delegația timișeană a fost întâmpinată și condusă în expoziție de către Secretarul General al Camerei Economice a Voievodinei și de către Directorul executiv al Complexului Expozițional Novi Sad.

În întâlnirea care a urmat bursei de contacte, au fost discutate aspecte privind consolidarea relațiilor de colaborare între cele trei organizații, în beneficiul comunității de afaceri din Banat și Voievodina.

Urmarea discuțiilor preliminare care au avut loc la Timișoara, în 5 martie 2013, cu ocazia vizitei la CCIAT a delegației oficiale a Provinciei Voivodina, CCIAT a lansat o invitație conducerii Complexului Expozițional Novi Sad  pentru o întâlnire la Timișoara privind reactualizarea Acordului de Colaborare dintre cele două organizații care să prevadă participarea cu stand colectiv în condiții de reciprocitate a firmelor la manifestări le expoziționale organizate la Timișoara și respectiv Novi Sad.

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns