SPORT / Leii încep mâine returul campionatului

BC Timişoara va juca mâine în deplasare contra celor de la CSM Bucureşti. Astfel, „leii” vor avea ca prim adversar în prima etapă a returului o altă echipă calificată în Final Four-ul Cupei României, dar şi neînvinsă pe teren propriu.

În tur, BC Timişoara s-a impus acasă cu 77-69. Alb-violeţii privesc în continuare de sus la celelalte competitoare din campionat, fiind pe prima poziţie, cu 28 de puncte. singurele înfrângeri din tur ale elevilor lui Pedrag Badnjarevic au fost cu „U” Mobitelco Cluj în Ardel şi acasă cu BC Mureş Târgu-Mureş în Banat. În rest, bănăţenii au câştigat toate celelalte 13 meciuri. Totuşi, echipa vine după o înfrângere în Cupa României, 64-87 cu CSU Ploieşti, deşi la final tot „leii” au mers mai departe.  De cealaltă parte, CSM Bucureşti se află pe locul 6 în campionat, cu 25 de puncte. bucureştenii au câştigat 10 meciuri şi au suferit cinci înfrângeri, dar vin cu un moral bun după calificarea în detrimentul celor de la Gaz Metan Mediaş. Partida va fi arbitrată de Doru Vinasi, Marius Ciulin şi Bedin Sefer. Meciul va începe la ora 17 30 şi va putea fi urmărit pe Digisport 3.

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns