Suntem în a doua zi de la trecerea la ora de vară și parcă nu ne găsim în „apele noastre”, medicii susțin că această modificare de fus orar vine cu o seamă de influențe asupra organismului uman, printre cele mai frecvente se numără lipsa somnului și puseurile de depresie.
Acestea sunt și motivele pentru care unele țări au renunțat la schimbare, printre acestea numărându-se Turcia, Belarus, Rusia, Islanda, Vietnam, Afganistan, India, Japonia, Filipine, Singapore, Coreea de Nord, Coreea de Sud, China, Irak, Ecuador, Guatemala, Nicaragua, Venezuela, Panama, Columbia, Arizona, Insulele Hawaii, Ontario, Tunisia, Namibia și Egipt.
Cât privește România, ora de vară a fost introdusă începând cu 1979, până în 1997, trecerea la ora de vară s-a făcut în ultima duminică a lunii martie, iar la ora de iarnă, în ultima duminică a lunii septembrie.
Mai de curând, mai precis din 1998, trecerea la ora de vară se face în ultima duminică a lunii martie, iar la ora de iarnă, în ultima duminică din octombrie.
Așadar, mai exact pe 26 octombrie 2025, vom traversa un nou travaliu, în momentul în care ne vom da ceasurile înapoi cu o oră.
