Cobzarul din comuna Domneşti

Ion Zlotea s-a născut la 22 Iunie 1898 în satul Țegheș, comuna Domnești, jud. Ilfov.

De mic copil a învăţat să cânte la cobză, acompaniind pe un frate mai mare, violinist. Astfel a ajuns ca la vârsta de 10 ani să  întreacă pe mulţi cobzari din vatra lăutărească a satului. A învăţat să cânte şi la contrabas.

Fiind un interpret apreciat, s-a alăturat diferitelor formaţii şi a cântat în străinătate.  A ocupat postul de cobzar în cadrul Orchestrei „Barbu Lăutaru”, în 1949, fiind astfel renumit şi în ţară. De remarcat este faptul că a fost unicul profesor de cobză între 1949-1952 din ţară, la Școala de Muzică nr. 1 din București.

Pasiunea sa l-a făcut cunoscut şi altor generaţii. Dintre piesele sale cunoscute, amintim:  Să-mi cânți cobzar bătrân;. Să-mi cânți cobzar bătrân (vocal); Sârba pe bătăi; Săbărelul; Șapte văi și-o vale-adâncă; Bulgăraș de gheață rece; Hora lui Zlotea;  Păsărică de pe lac 8. Cocoșel cu două creste; Vlăsceneasca lui Zlotea;  Ce mi-e mie drag pe lume orchestrele: Nicu Stănescu (1, 2, 5, 8, 9), Florea Cioacă (4, 6, 10), O.M.P.R., dirijor Victor Predescu (3, 7).

Talentatul cobzar s-a stins din viaţă pe 13 Martie 1978 în București.