EFIGIE PE OLTENIA TERRA-NOVA

A fost odată un poet uriaş.

El compunea cu noi, şi  pentru noi.

A fost poet, şi dascăl, şi ostaş.

Şi pâine pentru ziua de apoi.

A tot aprins pe ceruri vii, poeţi,

Şi cântăreţi, luminii din lumină,

Cetăţii milioanelor de vieţi,

S-a dăruit, cu tot cu rădăcină.

Şi a cântat aşa cum a aflat.

Conducător şi oameni – împreună –

Cu fiecare-n parte, vinovat,

Că a visat o dragoste mai bună.

Cum n-a avut Oltenia, vulcani,

El a erupt să-i cânte nemurirea,

Cu Flacăra speranţei lui, prin ani,

Şi slăbiciunea lui – Totuşi, iubirea…

Când Prinţul din Levant visa un vier,

El îi spunea: – E umbra ta, Stăpâne!

Până când Prinţul, glasul lui stingher

L-a exilat de ziua cea de mâine…

Şi a căzut, şi iar a ridicat

Cu sine, repetabila povară,

Pentru un singur vers adevărat:

Adică pentru ruga pentru ţară…

Lupta cu sine pentru orice om,

Cu cereri, cu înfrângeri, cu misiţii –

Îl părăsea atom după atom,

Şi el îi ajuta pe toţi loviţii…

O butelie, un răgaz, un post,

Şi când era învins de toţi, şi toate,

De mizantropi, şi preţul lor de cost,

Scria cum îl durea, pe săturate…

A fost odată un poet, şi este.

Aşa e de când lumea, la români,

Sunt unii care propria lor poveste

Şi-o fac, şi scriu, cu un popor de mâini…

A fost odată un poet uriaş.

El compunea cu noi, şi pentru noi.

A fost poet, şi dascăl, şi ostaş.

Şi este şi în ziua de apoi.

Primeşte în lumină, umbra noastră,

Poetule cu cerul în priviri –

Să-ţi fie ţara, dragoste măiastră,

Şi campioana unei mari iubiri!

16-17 iulie 2013

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns