Dezbatere: comunicarea în relația administrație locală – presă

În această perioadă fierbinte, la propriu și la figurat, UZPR a lansat în dezbatere în întreaga organizație, mai multe teme vizând „starea” actuală a presei în societatea românească, modalități organizatorice și conceptuale prin care jurnaliștii profesioniști să fie mai eficienți și oportuni în viața cotidiană.

În acest context, recent la sediul UZPR, Filiala „Valeriu Braniște”, Timiș, a fost organizată dezbaterea „Relația administrației locale și comunicarea cu presa.” Expunerea de fond a fost asigurată de un senior al jurnalismului bănățean, lect. univ. dr. Gheorghe CRIȘAN, om de presă, cu o vastă experiență în relația cu administrația locală, regională și națională. De menționat sunt perioadele în care a îndeplinit funcția de consilier personal al prefectului – Prefectura Timiș (2001-2004), sau de consultant al Agenției de dezvoltare economico-socială a județului Timiș – ADETIM (1995-2001), respectiv consilier superior în cadrul Ministerului Educației și Cercetării (2007-2020). Colegul Gheorghe CRIȘAN, a adus în atenție o serie de forme și reguli care s-au încetățenit în această relație de cooperare, care să asigure imaginea transparenței activității instituțiilor publice față de cetățeni. Inserând mai multe exemplificări din experiența proprie, s-au făcut referiri la uzanța comunicatelor de presă, a conferințelor de presă a comunicării ritmice și corecte. Desigur că, neajunsurile actuale sesizate, au stârnit mai mult interes din partea participanților la discuții. Astfel, activ în discuții, nu doar în calitatea sa de moderator, conf. univ. CS II, dr. Ioan DAVID, președinte al filialei UZPR „Valeriu Braniște” Timiș, a criticat unele atitudini atât dinspre reprezentanți ai administrației locale, cât și din partea unor jurnaliști, care nu-și fac datoria, în contextul deontologiei profesionale.

Doamna conf. univ. dr. Mariana CERNICOVA-BUCĂ, este cunoscută pentru multe realizări și competențe acumulate, dar și ca autoare a cel puțin trei cărți cu conținut relativ la problematica dezbaterii: Universul mediatic timișean, 1989 – 2009, Editura Orizonturi Universitare, Timișoara, 2009; Dicționarul vieții publice timișeene postdecembriste 1989 – 2000, Editura Intergraf, Reșița, 2000, respectiv Regiunea de dezvoltare V Vest: politică și administrație, Editura Intergraf, Reșița, 2003). Prezentă la dezbatere, a făcut referire la conținutul și modul în care se respectă în prezent Legea nr. 544/2001, principalul act normativ care reglementează relația administrației publice cu presa. A atenționat asupra modului relativ în care se respectă în prezent această lege, care stabilește faptul că autoritățile și instituțiile publice trebuie să furnizeze informații de interes public din oficiu sau la cerere. De asemenea fiecare instituție trebuie să organizeze compartimente de informare și relații publice sau să desemneze persoane responsabile pentru această activitate. De multe ori nu se respectă prevederile legate de modul în care se acordă acreditările jurnaliștilor, (care trebuie făcute fără discriminare!), cu eventuală motivare în scris, în cazul refuzurilor sau a retragerii acreditărilor. Dar și mulți jurnaliști preferă folosirea altor surse de informare, decât participarea la întâlnirile cu reprezentanți al administrației sau documentarea directă.

Jurnalistul de carieră Ioan LERA a relatat din experiența acumulată din perioada în care a îndeplinit funcția de responsabil al biroului de presă de la o instituție publică locală.

Și-au mai exprimat opinia și veteranul filialei Ioan MEDOIA, Aida-Rusalina VOȘTINARU (redactor radio, dar și mulți ani consilier de presă), prof. Gheorghe SINESCU, publicistul revoluționar Costel BALINT ș.a.

S-au rememorat unele întâmplări hazlii din experiențele proprii ale interlocutorilor, dar s-au prezentat și unele probleme acute privind relația actuală a reprezentanților presei cu instituțiile publice. S-a vorbit despre implicarea freelancerilor, despre imaginea mass-mediei, despre asumarea răspunderii în actul de presă, transparența activă ți pasivă (AI), dar și despre necesitatea îmbunătățirii legislației privitor la rolul presei și a profesionalismului din această branșă.

Nu în ultimul rând, s-au abordat unele aspecte privind organizația UZPR, despre căi de îmbunătățire a impunerea utilității publice a filialelor în teritoriu. S-a anunțat, convocarea unei ședințe speciale a Comitetului Director și a Consiliului consultativ ale filialei „Valeriu Braniște” Timiș, pentru centralizarea și sistematizarea propunerilor privind modificarea statutului UZPR.

Referitor la tema dezbătută, de reținut faptul că într-un stat democratic, relația dintre administrația publică și presă trebuie să se bazeze pe transparență, acces liber la informațiile de interes public, dialog instituțional și respect reciproc, presa reprezentând și în prezent principalul canal prin care cetățenii sunt informați asupra activității autorităților publice.