Duminică, 21 iunie, cea mai lungă zi din an, aduce timișorenilor debutul unui proiect cultural de anvergură. Teatru participativ, muzică, film, vernisaje, patrimoniu gastronomic, dans și spectacole multimedia – toate acestea sunt dedicate locuitorilor cartierului de către Fundația Jecza, în cadrul proiectului intitulat „Parcul Fundației Jecza – scenă deschisă” care începe în iunie și se încheie în noiembrie. Timp de cinci luni, invitații devin participanți, spectatorii se transformă în actori, iar locul își exprimă menirea – aceea de agora a cartierului aflat la granița orașului.
Primul eveniment începe duminică la ora 19,00, când locuitorii zonei din jurul Parcului Jecza și voluntarii devin actori ai spectacolului de teatru „Salvați Sânzienele”, un spectacolul de teatru participativ ce o are ca mentor și regizor pe Eva Labadi- Megyes.
Urmează, în 28 iunie, de la ora 19:00, „Ziua Cartierului”. Sub muzica membrilor de la Cvartet Nuevo (acordeon, vioară, contrabas și pian) publicul este invitat atât la dans, cât și la picnic. Un meniu de vară cu produse locale va fi pretextul unor întâlniri și discuții cu vechi sau noi prieteni și modul de a transforma o zi de vară într-un moment unic de socializare aproape de casă.
Duminică, 5 iulie, de la ora 19:00, în parc va avea loc un spectacol de coregrafie folclorică. Perechi de dansatori, participanți la Festivalul Inimilor Timișoara, vor performa pe scena din Parcul Fundației Jecza, pentru ca joi, 10 iulie, de la ora 19:00, echipa coproducției digitale ArtTM, create de Universitatea Politehnica în parteneriat cu Fundația Jecza, să ofere locuitorilor un inedit spectacol multimedia.
Luni, 3 august, de la ora 19:00, de Ziua Timișoarei în parcul Jecza va avea loc un concert susținut de Old Dixieland Band. Grupul Old Dixieland Band (Dorin Cuibariu – clarinet, Gabriel Bokor – trompetă, Emanuel Sărăcuți – trombon, Florin Lupulescu – bas, Sorin Petrescu – pian, Doru Roman – tobe) va performa în Parcul Fundației Jecza, evenimentul fiind conceput ca o invitație la participarea directă a publicului.
La început de toamnă, joi, 3 septembrie, de la ora 21:00, în parc va avea loc o proiecție de film. Adriana Babeți aduce prin „Trei OZN-uri și o poveste despre apă”, harta secretă a Timișoarei: oameni și locuri. În Parcul Fundației Jecza, sau – în funcție de vreme – în spațiul interior al fundației, va fi proiectat episodul privitor la Uzina de apă de la Urseni, film realizat de Casa de Cultură a Municipiului și UVT, având-o ca principal animator pe scriitoarea Adriana Babeți. După proiecție, publicul cartierului în care se desfășoară „istoria secretă” va avea ocazia să se întrețină cu protagonista seriei, Adriana Babeți.
În 23 octombrie de la ora 19:00, artista Ecaterina Vrana vine în Parcul Jecza la două voci: lucrarea acesteia intitulată „Puii”, amplasată în Parcul de sculptură, va fi inaugurată în tandem cu vernisarea unei expoziții dedicate artistei, în interiorul Galeriei Jecza. Curator va fi Erwin Kessler, director general Muzeului Național de Artă al României. Expoziția va rămâne deschisă în perioada 23 octombrie – 23 noiembrie.
Proiectul „Parcul Fundației Jecza – scenă deschisă” derulat de Fundația Jecza continuă transformarea inițiată în anul 2024 prin „Parcul Triade – spațiu polimorf” și mizează pe nouă parteneriate locale cu Universitatea Politehnica Timișoara, Filarmonica Banatul, Asociația Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii, Asociația Culturală „Timișul” , Galeria Jecza, Asociația Braytim, Liceul Waldorf, Asociația „My Banat” și Fundația „Pentru Voi”.
Scopul final al proiectului este acela de a transforma un parc dintr-o zonă de trecere într-una de locuit cultural. Proiectul este finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte. Publicul este așteptat la toate evenimentele.
